
Breguet Atlantic voor publiek open bij museum
6 februari 2024 om 13:37 HistorieSOESTERBERG Een buitenkansje voor vliegtuigliefhebbers op zaterdag 10 februari. Dan is bij het Nationaal Militair Museum de Breguet Atlantic open voor bezichtiging. Vrijwilligers vertellen dan in het toestel alles over dit lange-afstand maritiem patrouillevliegtuig. Tussen 10:00 en 16:00 uur mogen belangstellenden het vliegtuig in, op het buitenterrein onder de luifel.
advertentie
Nederland kocht in 1968 negen Atlantics ter vervanging van het vliegdekschip Karel Doorman. Een optie op zes andere toestellen is nooit gelicht. Alle vliegtuigen maakten deel uit van het 321 squadron van de Marine Luchtvaartdienst (MLD). Ze waren gestationeerd op Vliegkamp Valkenburg.
Het vliegtuig wordt gekenmerkt door een dubbele romp. De bovenkant bevat de bemanningsruimte, de onderkant een ruim voor onderzeebootbestrijdingswapens en met voorzieningen voor het afwerpen van reddingsmateriaal en sonoboeien. Deze laatste zenden net als de sonar onder water geluidsgolven uit naar een vliegtuig.
De Atlantic was bij de Nederlandse Koninklijke Marine van 1969 tot 1985 in gebruik. Operationeel voldeden de toestellen, maar de betrouwbaarheid liet ze weleens in de steek. In de loop der jaren zijn drie van de MLD bij ongelukken betrokken geraakt.
In 1985 werden de Atlantics (inmiddels zes, drie door ongelukken verloren) uit dienst gesteld en terugverkocht aan Frankrijk.














