
Utrechts Landschap verwijdert Afghaanse duizendknoop op Vliegbasis Soesterberg
2 augustus 2026 om 10:26 Natuur en milieuDEN DOLDER / SOESTERBERG Op Park Vliegbasis Soesterberg krijgt de natuur deze zomer een steuntje in de rug. Utrechts Landschap pakt daar een groeiplaats van de Afghaanse duizendknoop aan, een invasieve exotische plant die andere soorten verdringt. Door de plant te verwijderen ontstaat weer ruimte voor een gevarieerde en bloemrijke natuur, waarvan insecten en andere dieren profiteren.
advertentie
INVASIEVE EXOOT
De Afghaanse duizendknoop komt oorspronkelijk uit het Himalayagebied en werd ongeveer een eeuw geleden naar Nederland gehaald als sierplant. Inmiddels groeit de soort ook buiten tuinen en landgoederen en veroorzaakt zij op verschillende plekken problemen in de natuur. De plant groeit snel, vormt dichte begroeiingen en kan grote oppervlakken overnemen. Dat is slecht nieuws voor de biodiversiteit.
Om verdere verspreiding te voorkomen wordt de besmette grond op Park VliegbasisSoesterberg afgegraven en ter plaatse gezeefd. De schone grond gaat direct terug naarde locatie. De plantenresten die achterblijven worden afgevoerd naar een verbrandingsinstallatie. Hierdoor hoeft geen grond te worden opgeslagen of vervoerd en kan het gebied zich snel herstellen.
MEER RUIMTE VOOR INSECTEN
Dat herstel is hard nodig. Insecten hebben het moeilijk in de provincie Utrecht. Hun leefgebied staat onder druk door onder meer stikstof, verdroging en het verdwijnen van bloemrijke vegetaties. Ook invasieve planten kunnen ervoor zorgen dat de variatie in de natuur afneemt. ,,Insecten zijn onmisbaar voor een gezonde natuur’’, zegt boswachter Jacqueline van Dam. ,,Ze bestuiven planten en vormen voedsel voor talloze vogels, zoogdieren en andere dieren. Door ruimte te maken voor inheemse planten helpen we niet alleen insecten, maar versterken we het hele ecosysteem.’’
LEEFRUIMTE
Iedereen kan bijdragen aan een gezonde en soortenrijke natuur. Gooi daarom geentuin- of groenafval in bossen, bermen of natuurgebieden. Invasieve planten zoals de Afghaanse duizendknoop kunnen zich via kleine planten- of wortelresten snel verspreiden. Door groenafval op de juiste manier af te voeren, help je mee om de Utrechtse natuur weerbaarder te maken en insecten, vogels en andere dieren een gevarieerd leefgebied te bieden.
![]()
Foto: Utrechts Landschap

















