
Vliegbasis ‘geen standaardwijk’
22 juni 2026 om 16:34 OverigSOESTERBERG / DEN DOLDER De ontwikkeling van woonwijk De Vliegbasis op de voormalige vliegbasis Soesterberg is een nieuwe fase ingegaan. BV Hart van de Heuvelrug heeft samen met ontwikkelaars ERA Contour | Synchroon, Timpaan, Heijmans en NabijWonen de gezamenlijke uitgangspunten vastgesteld. Daarmee kunnen de plannen voor ongeveer 500 woningen verder worden uitgewerkt.
advertentie
Aan de rand van Park Vliegbasis Soesterberg moet de komende jaren een bijzonder woongebied verrijzen waar woningbouw, natuur en erfgoed samenkomen. Het gaat om woningen voor verschillende doelgroepen en budgetten, van sociale huurwoningen tot vrije boskavels voor zelfbouw. Als alles volgens planning verloopt, start de bouw van de eerste woningen in 2027.
Volgens gedeputeerde Rob van Muilekom is hiermee een belangrijke stap gezet. Hij benadrukt dat al jarenlang zorgvuldig wordt gewerkt aan plannen voor deze locatie, waar natuur, erfgoed en leefkwaliteit samen moeten gaan.
De Vliegbasis moet nadrukkelijk geen standaard nieuwbouwwijk worden. Bij de ontwikkeling staat de natuur centraal, met veel aandacht voor biodiversiteit, duurzaamheid en landschap. Ook het militaire verleden blijft zichtbaar. Elementen als de verkeerstoren, de historische rollerbaan en de karakteristieke sorties blijven onderdeel van het gebied.
Toekomstige bewoners krijgen volgens de initiatiefnemers een actieve rol binnen de wijk. Het doel is een hechte gemeenschap te creëren waarin bewoners samen verantwoordelijkheid dragen voor hun leefomgeving. Daarbij wordt gekeken naar collectieve energievoorzieningen, geclusterd parkeren en betrokkenheid bij beheer van het landschap.
Aan de woningbouw ging een jarenlange voorbereiding vooraf. Zo werd onderzoek gedaan naar beschermde dier- en plantensoorten, zijn explosieven uit de Tweede Wereldoorlog verwijderd en plannen opgesteld die rekening houden met de unieke kwaliteiten van het gebied. De Vliegbasis maakt deel uit van het programma Hart van de Heuvelrug.
Tijdens de bijeenkomst werd een insectenhotel in de vorm van een vliegtuig geplaatst. Het object is gemaakt van hergebruikte materialen door Stichting Bikkel uit Soest en verwijst naar het verleden van de voormalige vliegbasis en de toekomst van het gebied.

















