Elly, haar zoon en wethouder Van Dijk onthullen het steentje op de Krugerlaan.
Elly, haar zoon en wethouder Van Dijk onthullen het steentje op de Krugerlaan.

Steentjes bij onderduikhuis: Joodse zusjes in gereformeerde gezinnen

26 november 2024 om 17:30 Historie

ZEIST Twee nieuwe gedenksteentjes op de Krugerlaan en de Jagerlaan dragen verder bij aan het levend houden van de herinnering aan het leed uit de Tweede Wereldoorlog. Ze zijn geplaatst bij de huizen waar vanaf 1942 twee jonge zusjes ondergedoken waren. Ze overleefden de oorlog. Eén van de zusjes, Elly Kleerkoper, kwam speciaal over uit Israël om de onthulling bij te wonen. 

advertentie

Hun vader was op zakenreis in Engeland toen de Duisters Nederland binnenvielen. De moeder van Elly (1) en Marietta (2,5) bleef achter met de zorg voor de twee jonge kinderen. In 1942 besloot ze dat ze beter konden onderduiken, om aan de holocaust te ontkomen. Elly kwam terecht bij de familie Heger aan de Krugerlaan en Marietta bij de familie Van de Kamp aan de Jagerlaan. Twee gezinnen uit een gereformeerd milieu. 

MEE NAAR DE KERK

Ze groeiden er op als lid van het gezin, en gingen zelfs mee naar de kerk toen ze daar groot genoeg voor waren. ,,Ik kan me niet voorstellen dat ze dat niet door hadden in de kerk’’, vertelde Dick van de Kamp bij de bijeenkomst voor de onthulling van de steentjes. 

Hij is betrokken bij het initiatief voor de steentjes, én een neef van de familie aan de Jagerlaan. ,,Wat moet er een groot vertrouwen zijn geweest in de zwijgzaamheid van de kerkelijke gemeente.’’ Elly Kleerkoper, die na de oorlog jarenlang in Australië woonde en nu in Israël, weet zich nog goed te herinneren hoe bang ze in het begin was. ,,Ik heb wekenlang gehuild, ik wist wat er gebeurde. Ik had angst die ik niet kon uiten. Op een dag werd er aangebeld, ik schrok en het eerste wat deed was mijn lievelingspop achter het gordijn verstoppen.’’

VOELBAAR

Wethouder Walter van Dijk onthulde samen met familie twee steentjes die herinneren aan deze onderduiktijd. Hij keek vooruit naar volgend jaar, als de bevrijding 80 jaar geleden is. ,

,We willen deze verhalen graag op de scholen vertellen. Gelukkig zijn er nog mensen die dat kunnen en willen doen. Er zijn inmiddels een stuk of veertig steentjes geplaatst. Het zou mooi zijn als we een route langs de steentjes kunnen uitbrengen, waarmee mensen er langs kunnen lopen. Dat maakt de verhalen van de oorlog voelbaar.’’

Mail de redactie
Meld een correctie

advertentie
Deel dit artikel via:
advertentie
advertentie