
Ook in de provincie Utrecht meer startende bedrijven in tweede kwartaal
23 juli 2026 om 07:28 AchtergrondZEIST / REGIO De groei van het aantal bedrijven in Nederland zet door. In het tweede kwartaal van dit jaar steeg het aantal starters met bijna 5 procent ten opzichte van dezelfde periode een jaar eerder, terwijl het aantal stoppers daalde met ruim 9 procent. Dat meldt de Kamer van Koophandel (KVK). In vrijwel alle provincies kwamen er meer bedrijven bij.
advertentie
“Nadat vorig jaar het aantal stoppers steeg en het aantal starters daalde, blijkt er nu opvallend veel optimisme”, stelt Erik Stam, hoogleraar strategie, organisatie en ondernemerschap aan de Universiteit Utrecht. “De toegenomen stabiliteit van de binnenlandse politiek lijkt de geopolitieke onzekerheid te overstemmen.”
In de provincie Utrecht zijn er in het tweede kwartaal van 2026 4335 nieuwe bedrijven bijgekomen. Dezelfde periode een jaar eerder waren dat er 4193, een verschil van 3 procent.
Dit valt op in de regionale cijfers:
- Vooral in het noordoosten van het land nam het aantal starters in het tweede kwartaal sterk toe. Zo steeg het aantal nieuwe bedrijven in Groningen, Drenthe en Overijssel met meer dan 10 procent.
- Alleen in Noord-Brabant en Zeeland lag het aantal oprichtingen lager dan een jaar eerder.
- Noord-Holland telde met 43 starters per 10.000 inwoners opnieuw de meeste nieuwe bedrijven per inwoner. Daarna volgden Zuid-Holland en Flevoland met 35 starters per 10.000 inwoners.
- In Drenthe en Zeeland lag dit aantal met 23 starters per 10.000 inwoners het laagst van alle provincies.
Door een toename van het aantal starters en een daling van het aantal stoppers en faillissementen blijft het aantal bedrijven in Nederland groeien. Tegelijkertijd stelt de KVK dat veel ondernemers “nog steeds te maken hebben met economische onzekerheid en een tekort aan personeel”.
Over de kaart
De Kamer van Koophandel (KVK) publiceert elk kwartaal een trendrapport met daarin cijfers over het aantal starters (nieuwe bedrijven) en stoppers (stoppende vestigingen). De kleur op de kaart wordt bepaald door de procentuele ontwikkeling van het aantal nieuwe bedrijven tussen het tweede kwartaal van 2026 en het tweede kwartaal van 2025, uitgesplitst per provincie.

















