De wethouders Rob Jorg (Utrechtse Heuvelrug) en Angèle Welting (Zeist).
De wethouders Rob Jorg (Utrechtse Heuvelrug) en Angèle Welting (Zeist). René Borkent

Bouwen in stationsgebied Driebergen / Zeist: een creatief proces

19 juni 2023 om 13:13 Nieuwbouw

ZEIST Leden van de gemeenteraden van de gemeenten Zeist en Utrechtse Heuvelrug kwamen donderdagavond bijeen om samen van gedachten te wisselen over de toekomst van het stationsgebied Driebergen-Zeist. Wethouders Rob Jorg (Utrechtse Heuvelrug) en Angèle Welting (Zeist) deden hun best om zo veel mogelijk vragen te beantwoorden.

advertentie

In dit gebied moet een nieuwe woonwijk ontstaan, inclusief hoogbouw. Maar hoe hoog zouden de gebouwen dan uiteindelijk mogen worden?

En voor wie wordt er eigenlijk gebouwd? Hoe gaan de gemeenten dat eigenlijk samen beslissen? De gemeenteraden hebben verschillende werkwijzen. En wat te doen als de ene  gemeenteraad en een voorstel aanneemt en de andere niet? Bovendien heeft ook de provincie nog een flinke vinger in de pap. En dan is er nog het probleem dat de gemeenten geen eigenaar zijn van een behoorlijk stuk van de benodigde gronden.

Moet er dan een werkgroep komen zodat de raadsleden regelmatig met elkaar kunnen vergaderen over alle ontwikkelingen? Of zijn er betere manieren om te communiceren?

Bijna alle 19 fracties uit de raden hadden een vertegenwoordiging gestuurd. CDA Zeist en de fractie van ZeisterBelang lieten verstek gaan.

BOUWHOOGTEN 

,,Zorg voor voldoende groen rond het busstation en maak het niet te bont met de bouwhoogten’’, stelde Francine van der Velde, van de lokale partij Burger Vertegenwoordiging Heuvelrug. ,,Vergeet niet de belangen van de mensen die nu al in het gebied wonen’’, zei de ChristenUnie Utrechtse Heuvelrug. ,,Zorg dat niet alleen ontwikkelaars de zaken bepalen. Betrek ook de woningcorporaties vroeg bij de plannen’’, zei Lennart van de Burg van D66 Utrechtse Heuvelrug. En hoeveel procent van de te bouwen woningen kun je reserveren voor de huidige ‘’eigen’’ bevolking van beide gemeenten, zoals Roy Luca (Seyst.Nu) graag wil?

,,Het proces voor de keuzes die de raden moeten maken ligt nu nog niet vast’’, zei wethouder Jorg. ,,Dat doen de raden later. Het is geen wedstrijd met spelregels, het is een creatief proces.’’

BETAALBAAR 

Uitgebreid werd en stilgestaan bij de hoeveelheid betaalbare woningen. Koos de Bruijn, raadslid van de fractie Open -de gezamenlijk fractie van GroenLinks en PvdA in Utrechtse Heuvelrug- wil zo veel mogelijk betaalbare woningen en daarom percentages vastleggen voor de verhouding goedkoop, midden en duur. Wethouder Welting voelt daar niet voor. Ze vond het ook te vroeg voor de suggestie van Julian Wassink (ChristenUnie Zeist) om nu al actief grondbeleid te gaan voeren. Wat raadslid Talma (ChristenUnie Utrechtse Heuvelrug) betreft ,,gaan we niet bouwen als het aantal dure woningen te groot wordt’’.

Luca: ,,De gemeente Zeist beschikt over een sociaal fonds. Waarom zou het niet een deel van het geld uit deze pot gebruiken voor de bouw van betaalbare woningen?’’ De gemeente Utrechtse Heuvelrug heeft niet zo’n pot.

Welting zei nog dat de Zeist en Utrechtse Heuvelrug in het land op zoek zijn naar aansprekende voorbeelden en ze wees daarbij naar de ondertunneling van de A2 in Maastricht.

De gemeenteraden praten nu eerst ieder voor zich verder over de toekomst van het gebied. In Zeist gebeurt dat op 29 juni.

Raadslid Koos de Bruijn (Open) pleit voor zo veel mogelijk betaalbare woningen.
Mail de redactie
Meld een correctie

advertentie
René Borkent
Deel dit artikel via:
advertentie
advertentie