Edward Sijahailatua op de achtergrond tijdens de wedstrijd Saestum - FC Rijnvogels, afgelopen zaterdag.
Edward Sijahailatua op de achtergrond tijdens de wedstrijd Saestum - FC Rijnvogels, afgelopen zaterdag. Simone de Vette

Sijahailatua geniet in Zeist: Saestum stelt titelfeestje uit

23 april 2024 om 10:34 Voetbal

ZEIST Trainer Edward Sijahailatua (52) staat met de Saestum-vrouwen aan de vooravond van de titel in de topklasse. Zaterdag lukt het net niet tegen FC Rijnvogels, maar er volgt een herkansing tegen Eindhoven.

advertentie

Bij de eerste gesprekken die Edward Sijahailatua voerde om bij de vrouwen van Saestum de opvolger te worden van de succesvolle David Romijn was de inwoner van Veenendaal glashelder: ,,Ik wil kampioen worden”, zei de coach. De ietwat verbouwereerde Zeister clubleiding zag in dit seizoen, dankzij het afscheid van een paar speelsters, vooral als bouwjaar op weg naar nieuw succes. De gemiste titel van afgelopen zaterdag, door de 0-1 nederlaag tegen FC Rijnvogels, was slechts uitstel van het feestje.
Sijahailatua noemt zichzelf een ‘uitdagende trainer die het hoogste wil bereiken en het maximale uit de groep wil halen’. ,,Je moet het samen doen door één groep te zijn. Dat hebben ze wel aan mij gemerkt. Alles is bespreekbaar. Ik weet dat deze meiden kunnen voetballen. Ze gaan niet voor niets voor Saestum spelen. Dat vraagt een bepaald niveau. We zijn bezig met zaken als: hoe speel je samen? Als spits moet je bijvoorbeeld ballen krijgen en afleveren. Dat zijn zaken waaraan we hard hebben gewerkt. Dat hebben ze ook goed gedaan. Het is een leergierige groep. Dat komt omdat ik zelf ook leergierig ben. Dat slaat over op de selectie. Het is een wisselwerking.”
Hoe laat Sijahailatua zijn speelsters zien dat hij ook leergierig is? ,,Door het erover te hebben en in voetbaltaal te zeggen: ‘dit verwacht ik’. In mijn beleving werkt dat altijd. Je moet duidelijkheid geven, de logica van keuzes laten inzien. Dat zijn wel de tools die ik heb geleerd en ook werkbaar zijn voor vrouwen. In het begin moesten ze even wennen aan mijn directheid. Ik breng het nu een stukje genuanceerder, maar wel duidelijk.”


DISCUSSIËREN 

Verschillen in communicatie met mannen en vrouwen zijn er altijd. ,,Mannen denken vooral en willen laten zien dat een trainer ongelijk heeft. Vrouwen vragen en discussiëren”, vertelt de coach, in het dagelijks leven docent godsdienst en levensbeschouwing in het voortgezet onderwijs. ,,Ik weet nog goed dat ik bij Eldenia uit Arnhem voor het eerst vrouwen trainde. Ik legde een oefening uit, vervolgens kwam er een speelster naar me toe die vroeg waarom we deze oefening gingen doen.”
Sijahailatua heeft een indrukwekkend curriculum vitae. Als profvoetballer speelde hij bij Feyenoord, NAC Breda, RKC Waalwijk, Helmond Sport en FC Dordrecht. Als trainer begon hij in de jeugd van DOVO, werd er assistent van het eerste en werkte daarna in verschillende trainersfuncties bij FC Dordrecht, Willem II, Sleeuwijk en FC Utrecht. Ook had hij de vrouwen van Eldenia en Be Quick uit Zwolle onder zijn hoede.
Saestum omschrijft hij als een warme club die aan de weg timmert. ,,Het is leuk om te zien dat ze ambitie hebben.” Reden voor Sijahailatua om er nog een jaar aan vast te plakken. ,,Ik ben niet klaar met de club en spelers. Twee weken geleden zei ik tegen Ido Reitsma: ‘Bestel die bloemen nou maar, want we worden kampioen tegen Rijnvogels.”
Soms moet je de goden niet verzoeken.

Mail de redactie
Meld een correctie

advertentie
Stan Bos
Deel dit artikel via:
advertentie
advertentie